Šećer smeđi od agave (organski proizvod) 150 g Superfood
278 RSDkom
o proizvodu
Agave šećer je prirodni zaslađivač i idealna je zamena za beli i smeđi šećer. Organski proizvod. Sirovi smeđi.
svojstva
Agave šećer sirovi smeđi organski je najmanje rafinisan od svih šećera koji se proizvode od agave. Dobija se od meksičkog kaktusa plave agave i sadrži fruktozu, glukozu, kao i izvesnu količinu gvožđa. Izdvaja se polako i potpuno je sirov, zato što temperatura u procesu izdvajanja nikad ne prelazi 42°C. Koristi se za zaslađivanje kafe, čaja, toplih napitaka, torti, kolača, peciva i drugo.
Agave šećer je u stvari dehidrirani oblik agave sirupa. Dobija se sušenjem agave sirupa, pri čemu se uklanja sva vlaga. Upotrebljen je poseban proces da se uduva vazduh u agave šećer kako bi promenio teksturu od praha u granuliranu. Tako šećer ostaje sirov, ima veoma lep ukus, a granulozna struktura sprečava slepljivanje.
Šta je to agave šećer?
Ovde govorimo o Superfood sirovom smeđem organskom šećeru od plavog agave kaktusa. Izdvaja se postepeno i označava kao "sirov", zato što temperatura u procesu izdvajanja ne prelazi 42°C.
Superfood agave šećer je u stvari dehidrirani oblik agave sirupa. Dobija se sušenjem agave sirupa, pri čemu se uklanja sva vlaga. Upotrebljen je poseban proces da se uduva vazduh u agave šećer kako bi promenio teksturu od praha u granuliranu. Tako šećer ostaje sirov, ima veoma lep ukus, a granulozna struktura sprečava slepljivanje.
Agave šećer spada u niskoglikemijske namirnice, može se reći da upotreba agave šećera kao zaslađivača takođe doprinosi i da se izbegnu nagli skokovi šećera u krvi.
Konkretno, agave šećer ima znatno niži glikemijski indeks od belog šećera: glikemijski indeks agave šećera se procenjuje na 17, dok je glikemijski indeks kuhinjskog šećera, ili sukroze, 68, što je izrazito velika razlika. U medicini se već namirnice sa glikemijskim indeksom ispod 55 nazivaju "niskoglikemijskim", dok je agave šećer daleko ispod toga. Takođe, takozvano glikemijsko opterećenje 2 kašičice agave sirupa je 9,6 što ga svrstava u namirnice niskog glikemijskog opterećenja. Glikemijsko opterećenje je još jedan važan parametar za one koji nastoje da regulišu šećer u krvi - za njih su preporučljve namirnice niskog glikemijskog opterećenje. Za agave šećer nemamo tačne podatke o glikemijskom opterećenju, ali je verovatno da spada u sličnu kategoriju namirnica niskog glikemijskog opterećenja, kao i agave sirup od kojeg se i dobija.
Agave šećer se dobija od plavog kaktusa agave, biljke koja raste u ekološki čistim predelima i nije joj potrebno nikakvo prskanje. Ne sadrži ništa od hemikalija koje se koriste u gajenju svih konvencionalnih poljoprivrednih kultura, uključujući i šećernu repu, od koje se dobija prehrambeni šećer. Takođe, nije naodmet napomenuti da agave šećer u procesu prerade zadržava i određene minimalne količine natrijuma, kalijuma, kalcijuma, magnezijuma i gvožđa. Zahvaljujući niskom glikemijskom indeksu, uz prethodnu konsultaciju sa svojim lekarom, mogu ga koristiti i dijabetičari, ali i svi koji nastoje da nivo šećera u krvi drže pod kontrolom. Odličan je za sve vrste kolača i peciva i može da zameni šećer u svim receptima.
sastojci
Organski agave šećer.
način pripreme
Knedle od šljiva sa kus kusom
Potrebno je: 100 g kuskusa, 120 g integralnog speltinog brašna, 200 ml vode, prstohvat himalajske soli, šljive,
cimet, prezle, agave šećer, kokosovo ulje.
Posolite vodu i stavite da proključa. Vrelom vodom prelijte kus kus i ostavite da upije vodu i nabubri. Kada se kus kus ohladi dodajte brašno i po po potrebi još malo vode. Zamesite testo. Očistite šljive od koštica, prepolovite i uvaljajte u cimet. Uzimajte po komad od pripremljenog testa, rastanjite na dlanu, u sredinu stavite šljivu i formirajte kuglu. U dublju posudu stavite vodu da proključa. Knedle stavite u ključalu vodu i kuvajte dok ne isplivaju na površinu. Gotove knedle možete preliti medom, agave sirupom ili ih možete spremiti na klasičan način
Brauni sa inka bobicama
Potrebno je: 1/2 šolje integralnog pšeničnog brašna, 1/2 šolje kakaoa u prahu, 1/2 kašičice praška za pecivo, 1/4 kašičice morske soli, 1/2 šolje meda ili nektara agave, 1/2 šolje ekstra devičanskog kokosovog ulja, 2 jaja, 1 šipka vanile (bez semenki), 1/2 šolje narendanog kokosa, 1/4 šolje inka bobica, 1/2 šolje vode (po potrebi).
Zagrejte rernu na 180 stepeni i podmažite pleh za mini mafine. Pomešajte brašno, kakao, prašak za pecivo i so. U drugoj posudi, na tihoj vatri, istopite kokosovo ulje, pa dodajte med ili nektar agave. Sipajte rastopljeno kokosovo ulje u mešavinu sa brašnom. Zatim dodajte jedno po jedno jaje, vanilu, inka bobice, kokos i vodu ako je potrebna. Izmešajte, pa testo kašikom sipajte u pleh za mini mafine. Pecite 10-15 minuta.
Kolač od šargarepe sa kremom od limuna
Za ovaj delikates od presnih sastojaka, potrebno je: 3 srednje šargarepe, narendane, 4 mandarine, oljuštene, 1/3 šolje urmi, 4 kašike kokosovog ulja, pregršt oraha.
Za krem od limuna: 1 šolja indijskog oraha potopljenog u vodi najmanje 2 sata, sok od 2 limuna, 2 kašike agave šećera, 4 kašike kokosovog ulja, malo vode, kurkuma.
Iscedite narendanu šargarepu. U blenderu umutite šargarepu, mandarine, urme, kokosovo ulje i orahe. Formirajte masu u željeni oblik. Po potrebi, dodajte u masu još malo samlevenih oraha ili je dehidrirajte nekoliko sati.
Napravite krem od limuna: u blenderu umutite sve sastojke osim kokosovog ulja. Kada masa postane glatka, dodajte kokosovo ulje. Da bi krem imao lepšu boju, dodajte malo (1/2 kašičice) kurkume.
Koru od šargarepe nafilujte kremom od limuna. Možete poređati kolač u nekoliko slojeva. Kolač odozgo pospite brusnicama ili orasima.
način primene
Agave šećer donosi iste dobrobiti kao i agave sirup. Ima nizak glikemijski indeks (oko 17) i lako se rastvara. Zahvaljujući niskom glikemijskom indeksu, uz prethodnu konsultaciju sa svojim lekarom, mogu ga koristiti i dijabetičari ali i svi koji nastoje da nivo šećera u krvi drže pod kontrolom. Odličan je za sve vrste kolača, peciva i može da zameni šećer u svim receptima.