Crno speltino brašno (organski proizvod) 500 g Naše dobro
302 RSDkom
nutritivne vrednosti
na 100gsvojstva
Crno brašno je visokokvalitetno brašno koje sadrži veliku količinu vitamina, minerala i dijetetskih vlakana. Ono sadrži oko 80% sastojaka iz spoljašnje opne. Spelta je drevna žitarica široko poznata po svojim zdravstevnim i lekovitim svojstvima.Spelta ima široku primenu,između ostalog jer mnogi ljudi koji su alergični na pšenicu nisu alergični na speltu. Spelta sadrži u idealnom odnosu belančevine, ugljene hidrate, masti, mineralne materije, vitamine i celulozu. U sebi sadrži vitamine uz grupe B, magnezijum, cink, gvožđe, mangan, bakar i selen. Dijetetska vlakna spelte predstavljaju odličan izbor za one sa lošim varenjem,a takođe spelta sadrži visok izvor proteina, pa pomaže izgradnji mišića i oporavak ćelija. Spelta sadrži gluten u malim količinama koji je topljiv u vodi i kada se zagreje postaje lakše probavljiv za razliku od glutena iz pšenice. Ona ima više vitamina B kompleksa od pšenice, više K vitamina, bogatija je proteinima i ima veliku količinu jednostavnih i složenih ugljenih hidrata, koji su važan činilac za stimulisanje imunološkog sistema.
sastojci
Tip 1100 organsko brašno. Sadrži gluten.
Sadržaj/količina vode: do 15 %, sadržaj/količina pepela: do 1.15 %, stepen/kiselosti: do 3.5
način pripreme
Palačinke od prapšenice
Sastojci: 400 g speltinog crnog brašna, tip 1100, 4 dl gazirane vode, 4 dl mleka, 1 dl rafinisanog ulja, 3 jaja, prstohvat soli.
Pomešamo sastojke. S tim što jaja dodamo na kraju. Smesu dobro umutimo, dok ne postane homogena, bez grudvica. Pečemo obostrano, u prethodno nauljenom i zagrejanom tiganju. Ispečene palačinke ređamo na tanjir koji držimo preklopljenim, kako se palačinci ne bi presušili. Filujemo po želji.
za one koje žele da znaju više
Koja je razlika između integralnog i crnog brašna?
Integralno brašno se proizvodi mlevenjem celog, integralnog zrna pšenice (ovojnica i klica), a crno brašno ima nešto manje, oko 80 -90 % sastojaka zrna.
Što brašno ima više pepela u sebi to je tamnije. Pepeo u brašnu je u stvari način kako se izražava količina mineralnih tvari koje se u njemu nalaze. Ne radi se o nekom stvarnom pepelu koje se stavlja ili dospeva u brašno.
Određivanje količine pepela se radi tako da se mala količina brašna zapali i pusti da izgori do kraja. Što više pepela ostane to je više minerala u brašnu. Ti minerali i daju tamniju boju brašnu. Prema količini pepela se može onako ugrubo odrediti količina minerala i vlakana u brašnu.
Zato su brašna kojima je uklonjena ovojnica belja, od onih kojima nije.