Bela imela 80 g IPLB Josif Pančić
264 RSDkom
o proizvodu
Koristi se za snižavanje povišenog krvnog pritiska, kod reume i kao pomoćno sredstvo u terapiji tumora.
svojstva
Preporučuje protiv histeričnih napada, a daje se u obliku raznih preparata, sama ili ulazi u sastav drugih lekova.
Imela reguliše krvni pritisak (sadrži sastojke koji regulišu krvni pritisak; kao i glog, imela sniženi krvni pritisak povišuje, a povišen snižava). Premoreno srce se odmara i prestaju sve nuspojave kod poremećenog pritiska (valunzi, zujanje u ušima, vrtoglavica, smetnje sa vidom). Pomaže kod ateroskleroze.
Pospešuje rad čitavog limfnog sistema u organizmu te zato pomaže razmenu materija u njemu. Deluje preventivno kod skleroze i moždanog udara. Čisti krv.
Kod poremećaja hormonalnog sistema takode je vrlo efikasna.
Bolesnici sa hroničnim poremećajem metabolizma trebalo bi da uzimaju čaj od imele svakodnevno u toku šest meseci.
Ako hladan čaj ušmrcemo u nos, zaustavlja se krvarenje nosa.
način pripreme
Jednu kafenu kašiku imele (Visci albi herba conc.) uveče preliti šoljom (200ml) hladne vode, sud poklopiti i ostaviti da stoji preko noći. Ujutru čaj procediti. Ovu količinu čaja popiti u toku dana na gutljaje bez šećera. Imelu treba uzimati kratko vreme, sa prekidima.
za one koje žele da znaju više
Sinonimi: amelje, veska, visk, višće, lepak, mela, melina, melje, omela, omelj, himela, hmelina, hrastova imela.
Opis biljke: Imela je mali, vrlo razgranat i uvek zelen grm visine do 1 m. Stabljika je zeleno-žućkasta, drvenasta, obla i dihotomski se grana. Listovi su debeli, kožasti, zeleno-žućkasti, sedeći, po rubovima celi i imaju 3-5 nerava. Imela ima odvojene muške i ženske cvetove. Plod je bela, okrugla, sočna, prozirna bobica puna lepljive mase. Cveta od marta do maja, a plod donosi od avgusta do novembra. Utvrđeno je da hemijski sastav i lekovitost zavise i od drveta domaćina na kome imela živi. Kao polu parazit živi na raznom belogoričnom i crnogoričnom drveću.
Plod imele je otrovan dok su drška i list lekoviti. Od početka oktobra do kraja decembra beru se i suše listovi i tanje drške. Sledeći period branja je od marta do aprila (u ostalim mesecima biljka nema lekovito svojstvo).