Ulje divljeg origana -za šta je dobro, upotreba i nuspojave

Ulje divljeg origana predstavlja jedan od najpoznatijih prirodnih preparata i pokazalo se odlično u lečenju raznih stanja i problema u organizmu.

Ulje divljeg origana -za šta je dobro, upotreba i nuspojave

Ulje od divljeg origana poznato je po svom snažnom antiinflamotornom dejstvu. Pored toga ima veliki potencijal i kada su u pitanju antivirusna i antimikrobna dejstva delujući na razne vrste gljiva i mnoge vrste i sojeve bakterija, te se koristi za tretiranje različitih zdravstvenih tegoba – od infekcija na koži, do problema sa varenjem.

 

Međutim, uz sva pozitivna dejstva koja poseduje ulje divljeg origana, važno je da dobro upoznamo ovu lekovitu biljku, kao i sve pojedinosti vezane za nju.

U nastavku saznajte detaljne informacije o tome kako se pije i koristi ulje divljeg origana, šta sve leči, kao i koje su prednosti i moguće nuspojave.

 

 

Kako se dobija ulje divljeg origana i šta sadrži

Divlji origanoili Vranilova trava (lat. Origanum vulgare) je biljka koja raste širom Mediterana i to pretežno u planinskim oblastima. Ulje divljeg origana se tako što se vrši destilacija vodenom parom iz listova i cvetova ove biljke.

Ulje divljeg origana sadrži u svom sastavu mnoga jedinjenja koja pozitivno deluju na ljudsko zdravlje. Tu se izdvajaju ona koja su poznata po snažnim antioksidativnim i antiseptičkim svojstvima kao što su:

  • fenoli
  • terpeni
  • terpenoidi
  • timol
  • ruzmarinska kiselina

Uz njih, posebno se ističe karvakrol – koje je glavno jedinjenje u sastavu ovog ulja, a poznato je po snažnom antibakteriskom, antivirusnom i antifungalnom svojstvu.

Ulje divljeg origana sadrži i minerale kao što su cink, gvožđe, magnezijum i kalcijum, kao i vitamine A, C i E.

 

 

Ulje divljeg origana – šta leči

Zbog raznih jedinjenja koje poseduje, ulje divljeg origana ima širok spektar primene. Može da se koristi u raznim situacijama,  te se tako ulje divljeg origana može koristiti za kosu i mršavljenje, to jest u službi lepote, ali i narodnoj medicini, u lečenju raznih stanja kao što su rozacea, psorijaza, razne vrste bakterija, problema sa želucem, sinusima, bradavicama i mnogim drugim.

U nastavku vam izdvajamo neke od najčešćih primena ulja ove lekovite biljke.

 

Ulje divljeg origana za želudac

Ulje divljeg origana može da pomogne kod raznih gastrointestinalnih problema zbog svojog snažnog antimikrobnog svojstva. Posebno se koristi u borbi protiv bakterije Helicobacter pylori, čije je prisustvo u organizmu usko povezano sa problemima sa želucem, čirevima i gastritisom. Pojedina ispitivanja su pokazala da karvakrol, bioaktivno jedinjenje iz ulja origana, može da inhibira rast ove ozloglašene bakterije i da pomogne u rešavanju problema koje ona pravi u našem telu.

 

Ulje divljeg origana za urinarne infekcije i upalu bešike

Zbog svog snažnog antibakterijskog delovanja, ulje divljeg origana se koristi kao prirodni tretman za razne urinarne infekcije, uz poseban akcenat na infekcije koje izaziva dosadna bakterija Escherichia coli i koje se ne možemo tako rešiti lako. Opet na scenu stupa jedinjenje karvakrol koje se pokazalo efikasno u suzbijanju rasta i elimiinaciji ove bakterije iz tela, što može da pomogne u smanjenju simptoma i, što je najbitnije, prevenciji kako ne bi došlo do novih, učestalih infekcija.

 

Ulje divljeg origana za gljivice na noktima

Gljivice na noktima često znaju da budu uporne i dosadne. Antifungalna svojstva ulja divljeg origana čine ga efikasnim u borbi i protiv gljivičnih infekcija noktiju. Kada se ulje primenjuje lokalno, može da pomogne u eliminaciji gljivica, a samim tim i u oporavku noktiju koje je ova infekcija zahvatila. Kada je u pitanju ulje divljeg origana, upotreba lokalnog tipa se preporučuje u nerazblaženoj koncentraciji direktno na zahvaćeno područje na noktu i to nekoliko puta dnevno.

Uz to, ulje divljeg origana se može koristiti i:

  • kod upornih infekcija izazvanih kandidom, te se primenjuje kod lečenja vaginalne kandidijaze kod žena, kao i kod kandidijaze usta i creva
  • kod određenog broja bakterijskih oboljenja, kao što su bronhitis, zapaljenje pluća, laringitisa, angine i kod problema sa sinusima. Ulje divljeg origana može da se koristi i za inhalaciju, uz popularna eterična ulja.
  • kod pojedinih virusnih oboljenja, posebno kada su u pitanju virusna sezonska oboljenja i virusne infekcije kao što su herpes i koksaki, ali i u situacijama kada je imunitet oslabljen ili kada želimo da se zaštitimo od gripa i virusnih infekcija
  • u ginekologiji, posebno je efikasna primena ulja divljeg origana kod izostanka ciklusa i kod neredovnih i bolnih menstruacija. Često se primenjuje i u menopauzi, u ublažavanju simptoma menopauze
  • kod problema sa varenjem, posebno kada su u pitanju lenja creva, gasovi i nadutost stomaka
  • kod napetosti nervnog sistema, te može da pomogne kod migrena, nervoze, hronične nesanice, hroničnog umora i ublažavanja simptoma anksioznosti i depresije

 

 

Kako se koristi i pije ulje divljeg origana

Ne postoji jedan način kako koristiti ulje divljeg origana. Njegova primena zavisi od vrste tegobe i od mesta na telu na kojem želimo da delujemo, te samim tim imamo:

  • Unutrašnju upotrebu: Za gastrointestinalne ili respiratorne infekcije, potrebno je nekoliko kapi ulja razblažiti u vodi ili soku. Negde ćete pročitati savet da može da se nakapa i u hranu ili na kockicu šećera. Ipak, ne konzumirajte ga na svoju ruku, već pre same upotrebe obavezno tražite savet farmaceuta ili zdravstvenog radnika o tome kako piti ulje divljeg origana i na koji način da ga dozirate.
  • Spoljašnju upotrebu: Kada je u pitanju ulje divljeg origana, način upotrebe spoljašnjim putem pretežno se primenjuje za probleme kao što su kožne infekcije ili gljivice na noktima. Tada se ulje ponekad se razblažuje i ono se nanosi direktno na zahvaćeno područje. Uz ulje divljeg origana, maslinovo ulje je odlična dopuna, te se često koriste u paru, jer u smeši sa maslinim uljem dolazi do smanjenja koncentracije ulja divljeg origana, koji je veoma jak.

Posebno je bitno istaći da je ulje divljeg origana veoma koncentrovano i da ga treba koristiti i dozirati oprezno. Zbog toga se savetuje da se pre same upotrebe konsultujete sa lekarom ili farmaceutom da li i na koji način da ga razblažite u zavisnosti da li ćete ga primeniti lokalno na koži ili ga piti.

Pored ulja, divlji origano može da se koristi i u vidu čaja, kapsula ili kreme.

 

 

Kako se koristi ulje divljeg origana u lečenju bakterija

Ulje divljeg origana pokazuje širok spektar antibakterijskog delovanja, uključujući efikasnost protiv bakterija koje su otporne na antibiotike. Tako se koristi ulje divljeg origana za ešerihiju koli, heliko bakteriju, kandidu, streptokoke, stafilokoke, klebsijelu i mnoge druge vrste i sojeve mikroorganizama.

 

Ulje može da se koristi kao pomoćno sredstvo uz konvencionalnu terapiju, ali ne sme da se koristi kao zamena za propisane antibiotike bez konsultacije sa lekarom.

 

osoba sipa ulje pipetom

 

 

Ulje divljeg origana sa antibioticima

Kombinacija ulja divljeg origana sa antibioticima može da pruži zajednički i snažniji efekat u borbi protiv određenih infekcija. Međutim, zbog potencijalnih interakcija i mogućih nuspojava, takvu kombinaciju treba da primenjujete samo pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka i uz preporuku farmaceuta.

 

Pojedina laboratorijska istraživanja pokazuju da ulje divljeg origana može da pojača dejstvo antibiotika, ali sve to treba uzeti sa rezervom, jer su potrebna dodatna i obimna ispitivanja na tu temu.

 

 

Ulje divljeg origana – recept i rok trajanja

Recept za ulje divljeg origana veoma je brz i jednostavan. Sve što treba je da listiće origana skinete sa biljke i da ih sameljete uz pomoć blendera, avana, ili ga samo malo izgnjevičite rukama i napunite u staklenu teglu do pola. Nakon toga polako dodajte ulje, nerafinisano maslinovo ili suncokretovo, i  mešajte dok se sve ne smeša ne izjednači u svim nivoima. Tako pripremljenu mešavinu zatvorite i ostavite na hladnom i tamnom mestu oko mesec dana uz redovno mućkanje.

 

Ulje divljeg origana se često kombinuje sa hladno ceđenim maslinovim uljem ili drugim nerafinisanim uljima kako bi se smanjila njegova koncentracija, a samim tim i olakšala upotreba

Ipak, na tržištu možete pronaći razna ulja divljeg origana, koja su praktičnije rešenje. U tom slučaju, ako vam je potrebno razblaženo ulje ove biljke, potrebno da pomešajte ulje divljeg origana sa hladno ćeđenim maslinovim uljem u razmeri jedna kap ulja divljeg origana na jednu kašičicu maslinovog ulja. Tako pripremljenu mešavinu je takođe potrebno da čuvate na hladnom i suvom mestu i u tamnijoj staklenoj flašici.

Rok trajanja pravilno skladištenog ulja je obično je do dve godine, ali je važno da pre svega pratite uputstva proizvođača.

 

 

Ulje divljeg origana – nuspojave

Ulje divljeg origana, ako se koristi na pravilan način,  ima mnoge zdravstvene benefite, međutim, u pojedinim situacijama može da izazove određene kontraindikacije kao što su:

  • Alergijske reakcije: Kod osoba alergičnih na biljke iz porodice Lamiaceae u koju spadaju origano, bosiljak, žalfija i nana, može da dođe do reakcija poput osipa ili iritacije kože.
  • Gastrointestinalne tegobe: Prekomerna upotreba oralnim putem može da izazove mučninu, povraćanje ili dijareju.
  • Iritacija kože: Lokalna primena nerazblaženog ulja može da izazove iritaciju ili osip na koži, čak i kod osoba koje nisu sklone alergijama. Zbog toga se preporučuje da se ono uvek razblažuje pre upotrebe na koži.
  • Interakcije sa lekovima: Ulje divljeg origana može da utiče na metabolizam određenih lekova, uključujući antikoagulanse i lekove za dijabetes, te da potencijalno pojačavaju njihov efekat. Zbog toga, obavezno konsultujte svog lekara ili farmaceuta, pre početka korišćenja ulja, posebno ako uzimate druge lekove ili suplemente.
  • Usporena apsorpcija gvožđa: Kod nekih osoba, ulje divljeg origana može da uspori apsorpciju gvožđa iz creva, što može posebno da bude značajno i da predstavlja problem kod osoba koje su anemične.

 

Ulje divljeg origana u trudnoći i tokom dojenja

Upotreba ulja divljeg origana nije preporučjiva tokom trudnoće i perioda dojenja.

Nedostatak kliničkih studija koje idu u prilog tome da je ulje bezbedno da se primenjuje u ovim osetljivim periodima života, kao i potencijalna mogućnost da smanji proizvodnji mleka od dojilja, ili čak deluje na sam sastav mleka, ukazuju da je potrebno da budemo oprezni.

 

Prema dostupnim informacijama farmaceuta, zbog svega gorenavedenog, savetuje se da se ulja divljeg origana tokom perioda trudnoće i dojenja izbegava i ne koristi.  

Uvek je važno da se konsultujete sa zdravstvenim stručnjakom pre početka upotrebe ulja divljeg origana, posebno ako ste trudni, sumnjate da ste trudni, dojite ili uzimate druge lekove, kako biste izbegli potencijalne komplikacije.

 

Pored trudnica i dojilja, ulje divljeg origana se ne preporučuje ni deci koja su mlađa od dve godine, dok se savetuje primena sa oprezom kod dece do 10 godina. Takođe, ako planirate primenu, obavezno prvo uradite testa i proveru pre konzumacije ili tretiranja kože, kako biste osigurali da ne postoje alergijske reakcije.

 

Ulje od divljeg origana predstavlja snažan prirodni preparat sa širokim spektrom delovanja - od podrške imunološkom sistemu do borbe protiv različitih infekcija u i na telu.

Ovo ulje može da bude korisno kod problema sa želucem, urinarnim infekcijama, gljivičnim oboljenjima noktiju, kao i kod respiratornih tegoba poput kašlja i upale sinusa.

Međutim, važno je da ulje divljeg origana koristite sa dozom opreza, posebno kada je u pitanju unutrašnja primena.

 

I ne zaboravite, pre korišćenja ulja divljeg origana, obavezno se posavetujte sa stručnim licem. Ako se informišete na vreme i na pravilan način, izbeći ćete moguće kontraindikacije i interakcije sa drugim lekovima i antibioticima.


PROIZVOD JE DODAT U KORPU
Image of product added to cart